Gestość pianki- Bardzo ważne


 

 

 ZANIM KUPISZ MATERAC ! PRZECZYTAJ !

 

 

 

          Gęstość pianki to jeden z najważniejszych paramterów które powinniśmy brać pod uwagę wybierając czy porownując materace które chcemy zakupić . Bardzo często jednak zwracamy tylko uwagę na wysokość ilość cm a  to bywa niezwykle mylne ! 

 

           Parametr gęstości to nic innego jak waga pianki wyrażona w kg/m3  , jednak  jeśli porducent nie ukryje przed nami tej informacji , jesteśmy wstanie po tym parametrze dokładnie stwierdzić czy mamy doczynienia z materacem piankowym słabym średnim czy bardzo wysokiej klasy który  posłuży nam przez długie lata i zapewni  ochronę dla naszego  bolącego kręgosłupa .  

 

          Zauważamy na rynku tendencje do pojawiania się ofert materacy bardzo drogich rzędu 3-4 a nawet 5tys zł i więcej ....  jednak zagłebiając się w dane technicznie ,często brakuje danych najważniejszych jak właśnie gęstość pianki w środku , natomiast wokół produktu masa  drugorzędnych informacji  mających odwieść nas od meritum sprawy . 

 

 

          Pamietajmy ! szukając materaca nie spieszmy się , na zimno kalkulujemy opinie dane techniczne, zadawajmy pytania sprzedającemu itp. Co zrobić jeśli producent lub dystrybutor nie udziela  podstawowych informacji o  materacu ?? no logikę domyślamy się żę niema tam nic wartego ceny za którą jest oferowany stąd brak danych w opisach produktowych. 

 

 

 Już teraz wiem gęstość jest najważniejsza , ale jaka jest dobra ?

 

 

        Jeśli chodzi o pianki wysokoelastyczne musimy rozróżnić jeszcze zwykłe pianki tapicerskie o oznaczeniach N  T VPPT   itd od pianek wyższej klasy tj HR tzw Kaultshaum . W materacach wyższej jakości stosujemy własnie pianki wysokoelastyczne o większej sprężystości i wytrzymałości na odkształcenia trwałe . Tutaj jednak musimy być czujni  właśnie z uwagi na gęstość  , o ile dla dzieci i młodzieży wsytarczające bedą gęstości na poziomie 25kg/m3  o tyle już dla osób dorosłych są to wartości zdecydowanie za słabe !  A bardzo łatwo w ofertach znaleźć opisy T25  HR 25   i są oferowane dla dorosłych .... duży błąd taki materac szybko straci swoje walory użytkowe !. Takie materace określamy mianem słabych budżetowych . 

 

 

           Następnym progiem wartości to najczęstsza waga 30kg/m3 ,są to już pianki dobre dające wyższą trwałość i podparcie ciała ,możemy je okreslić mianem materacy średniej klasy dające  na pewnien czas spokój .Jednak nie są zalecane dla osób cięzkich powyżej 95kg masy ciała ,gdyż obciążane codziennie przez kilka lat wkońcu powiedzą dość. 

 

            Pianki 35-40kg/m3  to już klasa Premium światowa  , sa to piany cięzkie bardzo dobre , wytrzymałe i nie zwykle komfortowe , stosowane w najlepszych materacach  . Przedziały cenowe potrafią być różne ale zdecydowanie powyzej 2000zł kończąc się tam gdzie wyobraźnia speców od marketingu nawet na kilkanstu tysiącach złotych !! Oczywiście warto znaleźć producenta i kupić taki materac bez orgomnych marż salonów meblowych , można zaoszczedzić bardzo pokaźne kwoty . 

 

 

           Pianki termoelastyczne  tzw "leniwe , z pamiecią itp ", ich właściwości dla naszego ciała są wspaniałe , jednak nieodpowiednio dobrane nie dadzą pełnej satysfakcji . Tutaj parametr gęstości jest równie istotny jak w przypadku pianek termoelastycznych , niemniej jednak pochodzenie pianki ma również ogromne znaczenie , zdecydowanie odradzałbym wschodnie wyroby które możemy łatwo trafić w znanych marketach meblowych . 

 

           Nasze rodzime pianki są bardzo  dobre pod warunkiem , że fabryki należą do światowych koncernów (Art-Medic współpracuje ściśle z brytyjską grupą VITA Polymers) , pianki przechodzić muszą wszelkie badania pod względem bezpieczeństwa dla człowieka . 

 

          Gęstość pianek termoelastycznych  zaczyna się od 40kg/m3 45kg/m3  nie zalecane do materacy , raczej do poduszek zagłówków itp. Kolejny próg to juz dobre pianki 50-55kg/m3 świetnie dopasowujące się i trwałe . Kupując materac z podstawą HR35/40 i visco 50-55  możemy już określic taki materac jako bardzo dobry i trwały , pozostaje juz wówczas kwestia doboru twardości i  opcji regulacji w materacu (polecamy przeczytać informacje  o produktach na tej stronie .) 

 

 

 

          Gęstość 80kg/m3 i powyżej - to już najwyższa liga światowa pianek termo elastycznych zarezerwowana dla najbardziej luksusowych materacy. Do niedawna oferowana tylko przez jedną firmę jako komsiczna technologia ale niestety też w kosmicznej cenie nawet 12-15000zł ! Na szczęście dziś sytuacja jest dla klientów chcących w wyjątkowy sposób zadbać o swoje ciało i kręgosłup znacznie korzystniejsza . Oczywiście nadal znajdziemy absurdalne ceny materacy jak za auto ,aczkolwiek jeśli choć troche wyśilimy się i poszukamy w sieci internetowej ,szybko okaże się że porównując parametry(gęstość, wysokość itp) , tych bardzo drogich materacy znajdziemy te same lub niewiele niższe wartości bezpośrednio u producenta materacy klasy Premium Lux  w cenie  lekko powyzej 1,5tys do max 3tys złotych ! co dla wielu Polaków robi ogromną różnicę i oblokowuje tą strefę materacy dostępną tylko dla nielicznych grup społecznych , aczkolwiek ludzie bardzo zamożni nie zawsze chcą przepłacać i wyszukują ofert alternatywnych do tych znanych z tv i reklam obłożonych astronomicznymi marżami fabryki i pośredników.

 

 

             Musimy  również wiedzieć że gęstość pianki nie równa się jej twardości  , często w salonach wprowadzają nas w błąd że gęstość to twardość- . Można wykonać piankę o gęstości 80kg/m3  która może byc twarda i drugą o tej samej gęstości która będzie bardzo miękka ! To są fakty !

 

 

Teraz bogatsi o nową wiedzę , możemy w bardziej precyzyjny sposób przeglądać różne oferty i dokonywać świadomego wyboru analizując najwaznieszje czynniki wpływające na jakość i wygodę materacy. 

 

Porównujemy :

 

 

 

1.Gęstość

 

2.Wysokość pianek

 

3.Pokrowiec

 

4.Ceny !

 

5.Opinie o produkcie i firmie.